23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stor Aldi på vej i Horsens

Landets næststørste Aldi-butik skyder snart op i Horsens. Butikken skal ligge på Sundvej, hvor det tidligere Aktiv Super lå.

Det skriver Horsens Posten.

Bygningerne på grunden har stået tomme i årevis. Når de gamle bygninger er fjernet begynder man opførelsen af Aldi-butikken. Den nye Aldi-butik åbner i oktober eller november 2014.

- Vi bygger en forretning på ca. 1300 kvm. Det er dobbelt så stort som en typisk Aldi, som vi kender dem i dag, fortæller Kristoffer Stimpel, ejendoms- og udviklingschef i Aldi i Danmark ifølge Horsens Posten.

- Aldi er i øjeblikket ved at ændre stil og koncept. Hvor butikkerne tidligere var mindre og mindre veludstyrede, er vi i dag meget fokuserede på at skabe lyse, lækre rammer. Forretningerne skal være dejlige at komme i.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|instance-web01